Za pomocą polecenia who możemy wyświetlić informacje o tym, kto jest zalogowany (podobnie jak w przypadku polecenia w) oraz dodatkowo kilka innych przydatnych informacji. Poniżej zostaną one pokazane.
Użycie polecenia who sprowadza się do wykonania polecenia z odpowiednim argumentem, lub bez.
Podstawowe użycie tego polecenia to wykonanie go bez dodatkowych argumentów, dzięki czemu otrzymamy następujący wynik.
W pierwszej kolumnie wypisane są nazwy użytkowników zalogowanych do systemu. W drugiej kolumnie nazwa urządzenia TTY (ang. Teletypewriter, które oznacza plik powiązany ze standardowym wejściem - Terminal). Trzecia kolumna odpowiada za godzinę, w której dany użytkownik się zalogował. Ostatnia kolumna to informacja o połączeniu do systemu (zdalnie, czy lokalnie).
Za pomocą jednej opcji możemy wydrukować wszystkie informacje, jakie dostarczają nam pojedyncze (pozostałe) opcje. Aby tego dokonać wpisz polecenie jak na rysunku 2.
Ponieważ na kolejnych rysunkach pokazane i opisane zostaną poszczególne opcje, tutaj opis całości se darujemy.
Możemy sprawdzić o której godzinie zalogowaliśmy się do systemu, w przeciwieństwie do polecenia uptime, w którym sprawdzaliśmy jak długo system jest włączony.
Jeśli chcemy dowiedzieć się jakie ostatnio procesy zostały zamknięte możemy to zrobić używając jednej z opcji, a mianowicie -d. Na rys. 4 widzimy, że zamknięte procesy to pts/5, oraz pts/7, które odpowiadają za okienka terminala (poprostu je zamknięto).
Na rys. 1 pokazano podstawowe użycie polecenia who. Na niniejszym rysunku będzie właściwie to samo, z tą różnicą, że nazwy kolumn zostaną wydrukowane również.
Pod rys. 1 opis mówił, że czwarta kolumna odpowiedzialna jest za wyświetlenie informacji o połączeniu. Możemy z użyciem opcji --ips wydrukować adres IP, połączonych użytkowników. Tutaj zalogowałem się właściwie ze swojego komputera tylko, że przez SSH, dlatego też adres mojego komputera w wewnętrznej sieci został wyświetlony. Gdybym robił to z poza sieci domowej, adres zewnętrzny zostałby wyświetlony.
Podobnie jak w przypadku poprzednim tak i w tym drukujemy właściwie to samo z tą różnicą, że zamiast adresu IP mamy informację o nazwie hosta za pośrednictwem DNS.
Aby wyświetlić informację o zalogowanym użytkowniku, ale tylko tym, który jest związany ze standardowym wejściem musimy użyć opcji -m. O co tutaj chodzi? Po wpisaniu tego polecenia z tą opcją dostajemy wynik taki jak na rys. 8. Następnie włącz "nowy" terminal i wpisz to samo polecenie. Wynik będzie podobny do rys. 9. Chodzi o to, że informacje wyświetlane sa tylko o użytkowniku, który to polecenie wpisał w danym terminalu.
pts/1 oznacza, że jest to pseudo-terminal 1, czyli włączony jako drugi (pierwszy ma cyfrę 0). Analogicznie, cyfra 9 oznacza dziesiąty pseudo-terminal.
Aby wyświetlić wszystkich zalogowanych użytkowników, oraz podać ich ilość, możemy skorzystać z następującego sposobu.
Do wyświetlenia runlevel'a, możemy użyć opcji -r.
Kolejna opcja -u wyświetla znów podobne informacje, z dodatkowym czynnikiem. Dodatkowo dodano opcję -H, by wyświetlić nazwy kolumn.
Jeśli pliku nie sprecyzujemy, to domyślnie brany jest pod uwagę /var/run/utmp, czyli poniższe wywołanie jest analogiczne, jakbyśmy pliku nie wpisywali.
Co oznaczają dodatkowe parametry? Możemy np wpisać tak jak na poniższym rysunku, lecz efekt da to zupełnie taki sam, jak opcja -m.
Zobacz także:
Some rights reserved 2010 - 2015 Artur Pyszczuk
| Strona Główna | Kontakt |