Artur Pyszczuk's blog...

"W sowieckiej rosji klasa niszczy destruktor"
roflcopter.pl
/home/linux/tree/

Struktura katalogów

W systemach Linux sposób prezentacji danych (mam na myśli dyski i partycje) rózni się od tego do jakiego przyzwyczajony jesteś z Windowsa. W Windowsie wystarczyło wejść w Mój Komputer i wszystkie partycje dysków były widoczne. W linuksie różni się trochę sposób podejścia do tej sprawy.

W Ubuntu wybierająć Miejsca -> Komputer dostaniemy widok podobny do tego jak na rys. 1.

Komputer
Rys 1. Komputer.


Pomimo, iż widać partycje dysku to w rzeczywistości zamontowana na stałe jest tylko jedna, nazwana Magazyn (ponieważ tylko ta mi była potrzebna). Do reszty można się dostać klikająć na ikonkę, lecz trzeba będzie podać hasło (hasło Twojego użytkownika. Do partycji, która jest zamontowana na stałe hasła nie trzeba podawać). Tak naprawdę te partycje są montowane w innym miejscu, tutaj są tylko skróty (w linuksie nazywane dowiązaniami symbolicznymi). Punkt montowania partycji w Ubuntu to /media.
Ps. Po kliknięciu (czyli zamontowaniu) partycji, pojawi się ona w katalogu /media pod nazwą z jaką jest widziana przez system (UUID).
Ps2. Slash (/) oznacza katalog główny (/media oznacza Filesystem -> media).

Filesystem - tam znajdują się wszystkie dane dotyczące naszego linuksa, wraz z katalogiem (media), w którym montowane są inne partycje. Oczywiście zawartość można zobaczyć również przez konsole, żeby to uczynić, musisz w konsoli wpisać:

$ ls -l /

Więcej na temat co poszczególne kolumny (w/w polecenia) znaczą dowiesz się w dziale polecenia systemowe. Bez różnicy czy oglądasz zawartość katalogu głównego (Filesystem) przez konsole, czy przez okienko, najprawdopodobniej nie wiesz jakie dane przechowują poszczególne katalogi.
Poniżej jest lista tych katalogów z krótkim opisem, jakie dane w jakim katalogu "siedzą".Some rights reserved 2010 - 2015 Artur Pyszczuk

| Strona Główna | Kontakt |