Struktura katalogów
W systemach Linux sposób prezentacji danych (mam na myśli dyski i partycje) rózni się od tego do jakiego przyzwyczajony jesteś z Windowsa.
W Windowsie wystarczyło wejść w Mój Komputer i wszystkie partycje dysków były widoczne. W linuksie różni się trochę sposób podejścia do tej sprawy.
W Ubuntu wybierająć Miejsca -> Komputer dostaniemy widok podobny do tego jak na rys. 1.
Rys 1. Komputer.
Pomimo, iż widać partycje dysku to w rzeczywistości zamontowana na stałe jest tylko jedna, nazwana Magazyn (ponieważ tylko ta mi była potrzebna).
Do reszty można się dostać klikająć na ikonkę, lecz trzeba będzie podać hasło (hasło Twojego użytkownika. Do partycji, która jest
zamontowana na stałe hasła nie trzeba podawać).
Tak naprawdę te partycje są montowane w innym miejscu, tutaj są tylko skróty (w linuksie nazywane dowiązaniami symbolicznymi).
Punkt montowania partycji w Ubuntu to /media.
Ps. Po kliknięciu (czyli zamontowaniu) partycji, pojawi się ona w katalogu /media pod nazwą z jaką jest widziana przez system (UUID).
Ps2. Slash (/) oznacza katalog główny (/media oznacza Filesystem -> media).
Filesystem - tam znajdują się wszystkie dane dotyczące naszego linuksa, wraz z katalogiem (media), w którym montowane są inne partycje.
Oczywiście zawartość można zobaczyć również przez konsole, żeby to uczynić, musisz w konsoli wpisać:
$ ls -l /
Więcej na temat co poszczególne kolumny (w/w polecenia) znaczą dowiesz się w dziale polecenia systemowe. Bez różnicy czy oglądasz zawartość katalogu głównego (Filesystem)
przez konsole, czy przez okienko, najprawdopodobniej nie wiesz jakie dane przechowują poszczególne katalogi.
Poniżej jest lista tych katalogów z krótkim opisem, jakie dane w jakim katalogu "siedzą".
- /bin - Ten katalog zawiera programy (polecenia/komendy), które używa się na codzień (cp, mv, itp.). Są to wykonywalne pliki binarne, dlatego też nazwa katalogu to bin.
- /boot - Ten katalog zawiera pliki startowe i jądro systemu operacyjnego (kernel). W niektórych dystrybucjach również pliki GRUB-a.
GRUB to program rozruchowy. Za jego pomocą można uruchamiać wiele systemów operacyjnych, które są zainstalowane na jednym komputerze.
- /dev - Ten katalog zawiera odwołania do wszystkich urządzeń peryferyjnych, które są reprezentowane jako pliki ze specjalnymi właściwościami.
- /etc - Najbardziej potrzebne pliki konfiguracyjne systemu są w tym katalogu. Katalog ten zawiera dane podobne do tych, które są w Panelu sterowania w Windowsie.
- /home - W tym katalogu znajdują się katalogi domowe użytkowników
- /lib - W tym katalogu znajdują się biblioteki (zbiór klas i funkcji z których korzystają różne programy) programów wykorzystywanych przez system i użytkowników.
- /lost+found - W tym katalogu znajdują się pliki odzyskane po niewłaściwym zamknięciu systemu (np. Awaria prądu).
- /media - Katalog, w którym montowane są partycje, cd-romy, dyskietki, itp.
- /mnt - Ten katalog pełni rolę katalogu /media, w innych dystrybucjach linuksa.
- /opt - Ten katalog zawiera dodatkowe oprogramowanie osób trzecich (np. tutaj instaluje się google-chrome).
- /proc - Wirtualny system plików zawierający informacje o zasobach systemowych. Więcej informacji można uzyskać wpisując w konsoli man proc.
- /root - Katalog domowy administratora systemu.
- /sbin - Katalog, w którym zawarte są programy na użytek systemu i administratora systemu.
- /tmp - Katalog tymczasowy (temporary) na użytek systemu. Cała zawartość tego katalogu zostaje wyczyszczona po ponownym włączeniu komputera, dlatego też nie zapisuj tam niczego, co uważasz za ważne.
- /usr - Katalog, w którym przechowywane są programy, biblioteki itp. na użytek wszystkich użytkowników.
- /var - Ten katalog zawiera dane, które są zmieniane podczas normalnej pracy systemu operacyjnego, np logi.