Z użyciem polecenia uname możemy wyświetlić wiele przydatnych informacji o naszym systemie. Można wyświetlić wszystkie informacje, bądź użyć konkretnej opcji, aby dostać to co chcemy. Generalnie użycie tego programu wygląda następująco.
Samo użycie polecenia uname wyświetli informację o nazwie kernela, dlatego też opcja -s daje identyczny wynik.
Wyświetlenie wszystkich informacji uzyskuje się za pomocą opcji -a. Poszczególne części można uzyskać za pomocą opcji wymienionych w dalszej części, dlatego też tutaj opisu ich nie będzie.
Wyświetlenie nazwy hosta można uzyskać za pomocą opcji -n. Polecenie uname jest jednym z kilku poleceń systemowych, które potrafią wyświetlić nazwę hosta.
Numer kernela drukuje się za pomocą opcji -r
Aby wydrukować wersję kernela, możemy skorzystać z innej opcji, mianowicie -v
Czasem potrzebujemy wiedzieć jaka jest nazwa naszej maszyny (np. wtedy, gdy nie jesteśmy pewni jaką wersję systemu operacyjnego ściągnąć, 32/64bit, lub inne). Możemy skorzystać z opcji -m, by się o tym dowiedzieć. W przypadku rysunku poniższego x86-64 oznacza procesor AMD 64 bitowy.
Opcja -p umożliwia wydrukowanie informacji o typie procesora, lub unknown, jeśli opis ten jest nie dostępny. Opcja -i wyświetla nazwę platformy sprzętowej, lub jak w poprzednim przypadku unknown, jeśli opis ten jest niedostepny.
Wyświetlenie nazwy systemu operacyjnego odbywa się z użyciem opcji -o.
Some rights reserved 2010 - 2015 Artur Pyszczuk
| Strona Główna | Kontakt |