Polecenie tr umożliwia zmianę znaków na inne, usuwanie nadmiernej ilości znaków (np. spacji, kropek, itp.). Ogólna składnia polecenia ma się następująco:
Gdzie jako SET1 i SET2 rozumiemy znaki, które mają być wzorcami do zamiany. Jeśli narazie nie jest to jasne, nie ma co się przejmować, poniżej zostanie to wyjaśnione wraz z przykładami zastosowania polecenia tr.
Jak widać na rysunku 1, podajemy nazwę polecenia - tr beż żadnych opcji, jako SET1 wpisujemy 'a-z', a jako SET2 'A-Z'. W ogólnej składni polecenia tr
SET2 zosało napisane w nawiasach kwadratowych, a to dlatego, że nie jest wymagane przy niektórych opcjach polecenia tr (o tym za chwilę).
Jak to działa? A więc wpisujemy polecenie tak jak widoczne jest na rysunku 1. Terminal będzie czekał, aż wpiszemy tekst i wciśniemy enter.
Po wciśnięciu klawisza enter, polecenie wykonuje swoją rolę. W tym przypadku tłumaczy (zamienia) wszystki pobrane znaki zawarte w przedziale 'a-z' na znaki zawarte
w przedziale A-Z, czyli krótko mówiąc zmienia wielkość liter, z małych na duże.
W tym miejscu trzeba wspomnieć, że zakres znaków, które podajemy musi być odpowiedni, tzn. 'a-z' jest poprawnym zakresem, natomiast
'z-a' nie jest poprawnym zakresem i terminal wyświetli błąd:
Aby usunąć niektóre znaki, musimy je zdefiniować w SET1. W tym miejscu nie trzeba, a właściwie nie można ustawiać SET2, lecz trzeba ustawić opcję -d, która jest odpowiedzialna za znaki. Rysunek 2 pokazuje w jaki sposób można usunąć wszystkie kropki.
Opcja -s pozwala na usunięcie nadmiarowej ilości znaków ustawionych w SET1 i pozostawienie tylko jednego. Rysunek 3 pokazuje składnie i efekt działania tego polecenia.
Some rights reserved 2010 - 2015 Artur Pyszczuk
| Strona Główna | Kontakt |