Polecenia id używa się do wyświetlenia informacji o użytkowniku i grupie, podanej jako argument, lub jeśli argument nie występuje to o aktualnie zalogowanym.
Polecenie to ma kilka opcji, lecz zacznijmy od podstawowego.
Kolejne wymienione informacje (grupy) informują o tym, do jakich grup należy użytkownik. Wymienione liczby odpowiadają numerowi grupy, a nazwy ich podane zostały w nawiasach.
Na rys. 2 pokazano właściwie to samo polecenie, lecz podana została nazwa użytkownika, dlatego też zostały wydrukowane informacje o nim.
Aby sprawdzić informacje chronione odnośnie użytkownika, należy przedewszystkim mieć włączony odpowiedni zestaw w jądrze systemu.
Aby wyświetlić tylko i wyłącznie EGID (ang. Effective Group Identifier), należy użyć opcji -g. Z kolei jeśli chcemy wyświetlić numery wszystkich grup - posługujemy się opcją -G
Aby wydrukować na ekran informację o użytkowniku w postaci EUID (Effective User Identifier) korzystamy z opcji -u. Jeśli chcemy, aby zamiast numeru wyświetlona była nazwa użytkownika, to do opcji -u, musimy dodać opcję -n, tak jak pokazano na rysunku poniższym.
Zarówno opcja -n, jak i -r potrzebują do wykonania swojego celu innych opcji, tj. opcji -u, -g, lub -G. Bez tych opcji dostaniemy komunikat o błędzie. Opcja -r, drukuje informacje o prawdziwym ID, zamiast efektywnym. Kilka kombinacji pokazano poniżej.
Jak widać na powyższym przykładzie, opcja -n wstawia nazwy rzeczy, które sprecyzowane są pod drugą wymaganą opcją.
Some rights reserved 2010 - 2015 Artur Pyszczuk
| Strona Główna | Kontakt |